Kırklareli
29 Kasım, 2023, Çarşamba
 • DOLAR
  28.92
 • EURO
  31.88
 • ALTIN
  1904.0
 • BIST
  8093.54
 • BTC
  38063.764$

“BUNDAN DAHA BÜYÜK BİR ÖDÜL OLMAZ"

“BUNDAN DAHA BÜYÜK BİR ÖDÜL OLMAZ"
“Köprülere Şiirler” isimli kitabında Edirne’deki taş köprüleri referans alarak, “Edirne Köprüsü” isimli bir şiire imza atan ünlü şair ve yazar Ataol Behramoğlu’nun bu şiiri anıtlaştırılarak, Protokol Evi’nin karşına konuldu.

Kalp şeklindeki 15 tonluk mermer anıtın açılışı ünlü şair ve yazar Ataol Behramoğlu’nun da katılımıyla gerçekleştirildi. Behramoğlu duygularını, “Bundan daha büyük bir ödül olmaz” diyerek dile getirdi.

 

Edirne Belediyesi’nce 7-16 Ekim tarihlerinde düzenlenen, “8. Edirne Kitap Günleri”nin onur konuğu da olan Ataol Behramoğlu, 2021 yılında ilk baskısı yapılan, “Köprülere Şiirler” isimli şiir kitabında Türkiye’den ve dünyadan 22 taş köprü üzerine şiirler yazmış, 1 Nisan 2018 tarihinde Adana’da kaleme aldığı, “Edirne Köprüsü” isimli şiiri de bu kitabında yer vermişti. Edirne’deki taş köprülere referans alan Ataol Behramoğlu’nun bu eseri, Edirne Belediyesi tarafından 15 tonluk memer bir kaideye yazılarak, Protokol Evi’nin önüne  konuldu.  Anıtın açılışı ünlü şair ve yazar Ataol Behramoğlu’nun da katıldığı bir törenle açıldı.

Açılış töreninde konuşan Ataol Behramoğlu, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a teşekkür ederek, “Bundan daha büyük bir ödül olmaz” dedi. Ataol Behramoğlu, şiirin yazılı olduğu anıtı kendisini dünyaya getiren ve binbir emekle yetiştiren anne ve babasına adadı.

Daha sonra söz alan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Behramoğlu’nun 50. sanat yılını da Edirne’de kutladıklarını belirterek, Behramoğlu’nun Edirne Köprüsü şiirinin Edirne’ye adanmış muhteşem bir şiir olduğunu söyledi.

İnsanlığı, geleceğe sanat ve kültürün taşıdığını belirten Gürkan, “Eğer sanat ve kültürden yoksunsanız, sanat ve kültüre ucube olarak bakıyorsanız ne siz ne de bulunduğunuz toplum bir milim bile ileriye gitmez” ifadelerine yer verdi.

Konuşmasına Nazım Hikmet’in bir anısından örnek vererek devam eden Gürkan, “Bundan 10 yıl sonra, 50 yıl sonra, 100 yıl sonra dönemin belediye başkanını, dönemin milletvekilini, valisini, bakanlarını kimse hatırlamayacak ama Ataol Behramoğlu’nu şiirleri, yapıtları, eserleri ve bugün buraya koyduğumuz anıtla herkes hatırlayacak. İyi ki varsın ve hep var ol Ataol Behramoğlu” dedi.

Daha sonra protokol Ataol Behramoğlu’nu Edirne Köprüsü şiirinin yer aldığı anıtın açılışını gerçekleştirdi.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Kaynak: Haber Merkezi


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!