Kırklareli
01 Ekim, 2023, Pazar
 • DOLAR
  27.38
 • EURO
  29.06
 • ALTIN
  1627.6
 • BIST
  8334.94
 • BTC
  27135.233$

EDİRNE HALKI KILIÇDAROĞLU'NU BAĞRINA BASTI

EDİRNE HALKI KILIÇDAROĞLU'NU BAĞRINA BASTI
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin 8 ilde 8 grup toplantısı programı kapsamında Ağustos ayı ikinci grup toplantısında Edirne'de partililerle buluştu.

CHP Edirne İl Başkanlığı tarafından düzenlenen grup toplantısına Parti yönetimi, milletvekilleri ve partiller ve çok sayıda  vatandaşların katıldığı grup toplantısı halka açık olarak yapıldı.
Kürsüde konuşan Kılıçdaroğlu konuşmasına, Değerli arkadaşlarım, umarım keyifli bir toplantı gerçekleştiririz.Geçen hafta Salı günü Erzurum'daydım, şimdi Edirne'deyiz. Erzurumluların, Edirnelilere selamı var; o selamı getirdim, üstümde kalmasın. Bu vesileyle Edirne'den de Erzurum'a selamlarımızı gönderelim, Dadaşlar kentine selamlarımızı gönderelim. Orası tarihi bir kent, bir kadim kent; burası da tarihi bir kent, bir kadim kent. Bakıldığı zaman Edirne 8 bin 300 yıllık tarihiyle görkemli bir kent. Metrekare başına düşen tarihi eser itibariyle Floransa'dan sonra dünya ikincisi. Olağanüstü güzel bir kentimiz var ve bu kenti bütün dünyaya tanıtmak zorundayız. Türkiye'ye gelen her 3 turistten birisi mutlaka Edirne'ye geliyor. Edirne'nin Türkiye'nin tarihinde, dünya tarihinde önemli bir yeri var. Bu önemi sadece biz değil, bütün dünyaya duyurmak zorundayız.Edirne tarih kenti fakat aynı zamanda bir tarım kenti. Olağanüstü güzel, bereketli toprakları var. Tabi sadece Edirne derse haksızlık etmiş oluruz. Bütün Trakya olağanüstü zenginliğe sahip. Trakya'nın bereketli toprakları var ama bu topraklar arzu ettiğimiz verimi henüz vermedi. Çünkü çiftçi biraz bekliyor. Sıkıntılı çiftçi; üretici, besici hepsi sıkıntılı. Bugün bir tarlaya gittik, ayçiçeği yani gündoğdu tarlasına gittik. Orada çiftçilerle buluştuk, dertlerini ağızlarından dinledik. Evet sorunu yaşayandan dinleyeceksin. Eğer bir sorunu çözmek istiyorsan, çözme konusunda niyetin varsa ve çözüm gerçekten amacına ulaşacaksa, sorunu yaşayanı bir dinleyeceksin. Nedir bu insanın derdi, bir anlatsın. Derdini anlasın, sonra çözüm üretelim. Evet sorun çok.Mazottan sıkıntımız var diyorlar, evet sıkıntı var. Gübrede sıkıntımız var diyorlar, evet sıkıntı var. İlaçta sıkıntı, evet sıkıntı var. Tohumda sıkıntı var. Ürünü ektik, tamam şimdi satacağız, ya zarar edersek? Söyledim; ayçiçeğinin tonunu 16 bin liradan almak zorundadır mevcut iktidar. Bu fiyat benim bulduğum bir fiyat değil, maliyetlerin ortaya çıkardığı bir fiyat ve çiftçinin önümüzdeki yıl üretim yapabilmesi için 16 bin liraya ihtiyacı var. Eğer 16 bin lirayı alabilirse önümüzdeki yıl da ekecek, rahat şekilde ekecek. Destekleme henüz hariç; onun fiyatı uzun süredir değişmedi. Onun da makul çerçevede değişmesi lazım.Şimdi ayçiçeği için bunu diyoruz ama sadece ayçiçeği değil, Türkiye'nin sorunu. Manisa'yı ele alalım değil mi? Alaşehir, Alaşehirliler bekliyorlar çekirdeksiz kuru üzümün fiyatı ne olacak diye. Onlar da uğraşıyorlar, onlar da alın teri döküyorlar, onlar da sattıkları ürünün -dünya çapında kuru üzümümüz çok meşhur- fiyatını bekliyorlar, Özgür Bey kaç lira fiyat bekliyorlar? 2 dolar karşılığı Türk Lirası bekliyorlar. Kilosu çok pahalı değil aslında. Avrupa'ya gittiği zaman o 10 dolar oluyor, 15 dolar oluyor ama Türkiye'de çiftçiye en azından 2 dolar karşılığında Türk Lirası'nı verebilmeliyiz. O zaman ne olacak? Manisalı üzüm üreticisinin yüzü gülecek.dedi.

 'SEN YARGIÇLIK YAPAMAZSIN'
Grup toplantısındaki konuşmasında Türkiye'deki adalet sistemini eleştiren Kılıçdaroğlu, Sezgin Baran Korkmaz'ı serbest bırakan savcıya yüklendi. Kılıçdaroğlu, "Yargıya bakın sarayın talimatını dinleyen savcı hemen alınır, süratle Yargıtay üyesi yapılır. Bir tek Yargıtay kararının altında imzası olmadan Anayasa Mahkemesi'ne üye seçilir. Bay Kemal de bunu yiyecek, yemezler. Yargıtay'da o kadar çalışan yargıç var ve onların her birisinin imza attığı kararlar var. Bu kadar yargıç varken, yıllardır orada çalışırken, birisi paraşütle gelecek, niçin? Sezgin Baran Korkmaz'ı talimatla serbest bıraktılar ya, onların ödüllendirilmesi lazım. Beyefendiye Yargıtay üyeliği teklif etmişler ama o Anayasa Mahkemesi'ne üye olmak istiyorum demiş. Nereye üye olursan ol, sen yargıçlık yapamazsın. İster Anayasa Mahkemesi, ister başka birine. Yargıç, vicdanıyla karar veren kişidir. Hukukun üstünlüğü ve vicdani kanaatine göre karar veren insandır. Eğer yargıç birilerinin talimatıyla birilerinin lütfuyla bir koltuğa gelmişse yargıçlık yapamaz. Dolayısıyla çoklu organ yetmezliği derken yargının içinde bulunduğu durumu da hepimizin görmesi lazım" diye konuştu.
'SİYASİ PARTİLER YASASINDA CİDDİ BİR DEĞİŞİKLİK GEREKİYOR'
Siyasi partiler yasasında ciddi değişikliğe ihtiyaç duyulduğunu belirten ve seçimle ilgili açıklama yapan Kılıçdaroğlu, "Siyasi partiler yasasında ciddi bir değişiklik gerekiyor. Bu konuda 6 lider anlaştık ve görüş birliğine vardık. Bu konuyu kamuoyuyla paylaştık. Tek kişinin iradesine Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni de bırakmayacağız. Cumhurbaşkanı tarafsız olacak. Cumhurbaşkanı halkın cumhurbaşkanı olacak. Birilerinin cumhurbaşkanı olmaz. Ya ona başka bir isim bulacaksın ya da Cumhurbaşkanlığı unvanını kullanmayacak. Bu kadar açık bu kadar net söylüyoruz. Dolayısıyla bizim yapacak çok işimiz var. Ama şundan emin olmanızı isterim. Neyi nasıl yapacağımızı çok iyi biliyoruz. 6 lider de çok iyi biliyor. Bütün mesele bunun zamanlaması. Bununla ilgili bir çalışma da yapıyoruz. 6 parti kendi içinde bu çalışmayı yapıyor. Belli bir olgunluğa ulaştıktan sonra bunu da kamuoyuyla paylaşacağız" ifadelerini kullandı  'SİYASİ PARTİLER YASASINDA CİDDİ BİR DEĞİŞİKLİK GEREKİYOR'
Siyasi partiler yasasında ciddi değişikliğe ihtiyaç duyulduğunu belirten ve seçimle ilgili açıklama yapan Kılıçdaroğlu, "Siyasi partiler yasasında ciddi bir değişiklik gerekiyor. Bu konuda 6 lider anlaştık ve görüş birliğine vardık. Bu konuyu kamuoyuyla paylaştık. Tek kişinin iradesine Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni de bırakmayacağız. Cumhurbaşkanı tarafsız olacak. Cumhurbaşkanı halkın cumhurbaşkanı olacak. Birilerinin cumhurbaşkanı olmaz. Ya ona başka bir isim bulacaksın ya da Cumhurbaşkanlığı unvanını kullanmayacak. Bu kadar açık bu kadar net söylüyoruz. Dolayısıyla bizim yapacak çok işimiz var. Ama şundan emin olmanızı isterim. Neyi nasıl yapacağımızı çok iyi biliyoruz. 6 lider de çok iyi biliyor. Bütün mesele bunun zamanlaması. Bununla ilgili bir çalışma da yapıyoruz. 6 parti kendi içinde bu çalışmayı yapıyor. Belli bir olgunluğa ulaştıktan sonra bunu da kamuoyuyla paylaşacağız" ifadelerini kullandı
 'KİM ÜRETİYORSA, ONDAN YANA POLİTİKA İZLEYECEĞİZ'
Esnafın ve üretenin yanında olduklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Sanayicilerin, özellikle katma değeri yüksek ürettikleri sürece hep yanlarında olacağız. Size sözüm var, iktidarımızda ilk bir hafta içinde esnafın bankalardan ve esnaf kefaret kooperatiflerinden aldıkları faizleri sileceğiz. Faiz olmayacak. Bir sefere mahsus faizleri sildireceğiz. Zaten esnaf battı. Aldı sattı mı? Yerine koyamıyor zaten. Bir de faiz. Sürekli takla attırıyor. Sürekli borçlar büyüyor. Sürekli ödeyemiyor. Dükkanı kapattığı zaman borçla ne nasıl geçinecek? Çiftçiye de sözüm var. Çiftçilerin de banka ve Tarım Kredi Kooperatifleri'nden aldıkları kredilerin faizlerini sileceğiz. Onların da faizi olmayacak. Bir sefere mahsus olarak silinecek. Dolayısıyla kim üretiyorsa, kim emek harcıyorsa ondan yana politika izlemeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.
'SEN KİM BİZİM MİLLİYETÇİLİĞİMİZİ ÖLÇMEK KİM?'
Süleyman Şah Türbesi'nin taşınması konusunda MHP Başkanı Devlet Bahçeli'ye yüklenen Kılıçdaroğlu, "Bahçeli ne diyor bunun için Allah aşkına? Uyuyor, uyuyor. Ne diyor Bahçeli? Bana kızıyor. Bizim milliyetçiliğimizi öğrenmek istiyorlarsa rahmetli Ecevit'e bakacaklar. Kıbrıs'a bakacaklar. Akdeniz'e bakacaklar Akdeniz'e. Sen kim, bizim milliyetçiliğimizi tartmak ölçmek kim? Süleyman Şah Türbesi kaçırılırken, toprak terk edilirken sesin niye çıkmadı?" diye sordu.
'EYT SORUNUNU BAY KEMAL ÇÖZER'
İktidara gelmeleri halinde en geç 1 yıl içinde yurt sorununu çözeceği sözünü veren Kılıçdaroğlu, "Gençlere söz verdim. O sözü de Allah nasip eder sizlerin oylarıyla iktidara geldiğimizde göreceksiniz. En geç 1 yıl içinde Türkiye'de yurt sorununu çözeceğiz. 1 kişilik, 3'er kişilik odalar sıcak suyu, soğuk suyu, geniş bant internet erişimi olacak. Anne baba güven içinde çocuklarını götürüp öğrenci yurduna teslim edecek. Dolayısıyla öğrenciler huzur içinde okullarına gidecekler. Akşam da yurtlarına dönecekler. 20 yıldır çözemediklerini Allah nasip ederse bir yıl içinde çözeceğiz. EYT'liler sizin sorununuzu biliyorum. Bir şey söyleyeyim EYT sorununu çözecekse bir kişi çözer. Onun adı da Bay Kemal. Hiç endişe etmeyin" şeklinde konuştu.
'ÜRETMEK ZORUNDAYIZ'
Türkiye'nin büyük ölçüde üretimden koparıldığını ifade eden Kılıçdaroğlu, "Türkiye büyük ölçüde üretimden koparılmış vaziyette. Dış ticaret açığımız var, bütçe açığımız var. Bu ekonomide çok tehlikelidir. Hem bütçe açığımız var, geliriniz giderinize yetmiyor. Hem dış ticaret açığınız var, ihracat yapıyorsunuz ama ithalatınız çok daha fazla ve ikisi de artıyor. Yoksulluk derinleşiyor. Bütün bunlardan çıkmanın yolu üretim, üretimden geçiyor ve biz üretmek zorundayız. Ama bunlar üretimin ne olduğunu bilmiyorlar. Bunlar sadece ceplerini dolduruyorlar. Size söz o malı götürenlerin tamamının ceplerini dikeceğim. Arayacaklar, cep bile bulamayacaklar. Hiç endişe etmeyin" diye konuştu.
'

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!