Reklamı Geç
Kırklareli
16 Temmuz, 2024, Salı
 • DOLAR
  30.71
 • EURO
  32.91
 • ALTIN
  1967.5
 • BIST
  8994
 • BTC
  49397.326$

 CHP İKTİDARININ AYAK SESLERİ

18 Haziran 2024, Salı 17:33CHP başta Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve önceki dönemlerde de Genel Başkan adayları ile girdiği yerel ve genel  hiçbir seçimi kazanamayan CHP son yerel seçimlerde 47 yıl aradan sonra ilk kez birinci parti olarak çıkması ve AKP yi geçmesi siyaset sahnesinde  iktidar umudunu arttırdı.
Kılıçdaroğlu ilk kez Millet ittifakı ile girdiği ve son derece umut olarak görülen 14 Mayıs seçimlerinde de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yenilmesi ve milletvekili seçimlerinde de istenilen başarının yakalaması üzerine ilk kıvılcımı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu kamuoyu önünde bir değişim mesajı vererek olağanüstü kurultay kararını zorlanmasının önünü açarak partiyi Olağanüstü kurultaya taşıyan ve kurultay ateşini yakan isim oldu.Yapılan ittifak sağ partilere verilen milletvekilleri ve kaybedilen seçimin mağlubiyeti Kılıçdaroğlu'na çıkarıldı ve Kılıçdaroğlu da seçimli Olağanüstü Kurultay kararı alarak Özgür Özel ile Kurultayda Genel Başkanlık yarışına girdi ve seçimi kaybederek ilk değişim Kılıçdaroğlu ve ekibinin gitmesi ile parti yeniden bir yol haritası belirledi.
CHP Genel Başkan Özgür Özel liderliğindeki CHP'nin yerel seçimlerde nasıl bir sonuç alacağı tüm kamuoyunun birinci gündem maddesini oluşturdu.CHP Genel Başkanı Özgür Özel liderliğindeki CHP Belediye Başkan adaylarını, il genel ve Belediye Meclis adayları unutulan ön seçimle, kadın ve gençler  ile belirlendi.
31 Mart yerel seçimlerinde Türkiye genelinde belediye başkanlığı seçiminde CHP, AK Parti'yi geride bırakarak tarihi bir başarı ortaya koydu. CHP yüzde 37,7 ile birinci parti olurken, AK Parti'nin oy oranı yüzde 36'nın altında kaldı.Böylece CHP, 1977 seçimlerinden bu yana ilk kez birinci parti konumuna yükseldi.CHP aldığı yerel seçimlerdeki oylarla 14 Büyükşehir,21 il, 337 ilçe ve 48 Belde Belediye Başkanlığını kazanarak 47 yıl aradan sonra birinci parti oldu ve bir çok il ve Büyükşehir Belediyesini kazanarak ilklere imza attı.
CHP Yerel seçimlerindeki başarısını yine 21 yıldır AKP nin yönettiği Türkiye Belediyeler Birliği seçimini de  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile kazanarak yönetimi AKP nin elinden aldı.Türkiye Belediyeler Birliği’nin (TBB) yeni başkanı Ekrem İmamoğlu seçildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu seçimde 515 oy alırken rakibi AKP'li Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç 250 oyda kaldı.Yerel seçimlerdeki başarısını Türkiye Belediyeler Birliği seçimlerinde de tekrarlayan CHP yönetimi AKP'nin elinden alan CHP yerel seçim başarısına bir yenisini daha eklemiş oldu.
CHP 31 Mart 2024 Yerel Seçimleri sonrası Marmara Belediyeler Birliği ve Türkiye Belediyeler Birliği’nin ardından Tarihi Kentler Birliği’nin yönetimini de aldı ve yapılan seçimde yeni yönetim AKP’den CHP’ye geçti. Tarihi Kentler Birliği’nin yeni başkanı 495 oyla Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş oldu.
Hak verilmez alınır, Zafer sokakta kazanılır sloganını bilmeyen yoktur herhalde.CHP de yerel seçimlerdeki başarısının üstüne atanmayan öğretmenlerin sesi olarak sokağa indi ve miting düzenledi.Yine yerel seçimlerdeki başarının temelinde Türkiye'de açlık sınırı altında yaşam savaşı veren emeklilerin sesini duydu ve Büyük Ankara mitingi düzenledi.CHP AKP nin kalesi olan Karadeniz'de çay fiyatlarına karşı çay mitingi düzenledi ve iktidarı eleştiren mitingler düzenledi.Buğday fiyatlarında 15 tl olmasını savunan CHP AKP'nin sosyal medya üzerinden duyurduğu hububat fiyatlarına tepki olarak düzenlediği BÜYÜK ÇİFTÇİ mitingi ile çiftçinin sesi oldu.
Tüm bu verilerden hareketle CHP artık halkın partisi olduğunu yerel seçimlerden sonra da mitinglerle toplumu kucaklayan, AKP'den kurtuşun CHP olduğunu artık taraflı tarafsız herkese kabul  ettiren bir CHP yapılacak olan ilk erken yada zamanındaki genel seçimlerde iktidar olacaktır diye düşünüyorum.
Gelinen nokta CHP nin bir sloganı vardı ya CHP varsa herkes için var.Gün o sloganın gerçekleşeceği gün olacaktır ve ''CHP İKTİDARININ AYAK SESLERİ'' geliyor diye düşünüyorum.
 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Facebook Yorum