Reklamı Geç
Kırklareli
16 Temmuz, 2024, Salı
 • DOLAR
  30.71
 • EURO
  32.91
 • ALTIN
  1967.5
 • BIST
  8994
 • BTC
  49397.326$

SİVAS KATLİAMINI UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ

SİVAS KATLİAMINI UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ
2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas'ta Madımak Otelinde  yaşanan ve 35 kişinin hayatını kaybettiği katliamın 31. yıldönümünde Kırklareli'nde  Emek ve Demokrasi Platformu tarafından düzenlenen programla anıldı.
Gözeli Optik
atakan

 

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas'ta Madımak Otelinde  yaşanan ve 35 kişinin hayatını kaybettiği katliamın 31. yıldönümünde Kırklareli'nde  Emek ve Demokrasi Platformu tarafından düzenlenen programla anıldı.
Kırklareli'nde  Emek ve Demokrasi Platformu tarafından Öğretmenevi önündeki Özgürlük parkında saat 18.00 de düzenlenen etkinlikte şiirler okundu ve basın açıklaması gerçekleştirildi.Basın açıklaması öncesinde Sivas'ta yakılarak katledilenler anısına bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.Etkinlik saygı duruşunun ardından Mazlum Çimen'in  1993 yılında Sivas Katliamında yakılarak katledilen babası Nesimi Çimen için yazdığı  "Sen Benden Gittin Gideli" şarkısı sazı ve sesi ile Soner Şener ile Erdoğan Kahraman'ın birlikte seslendirmesi ile başladı. Açılış konuşmasını yapan Erdoğan Kahraman konuşmasında,Bugün 2 Temmuz.1993 yılında bundan 31 yıl önce Sivas'ta insanlar yakıldı ve sanıklar zaman aşımına uğradı.Sivas'ta insanlık suçu işlendi.Biz başta Sivas olmak üzere yaşadığımız tüm katliamları unutmadık.Unutturmayacağız dedi.
Basın açıklamasını Topçu Baba Kültür ve Sanat Derneği adına Şükriye Demiralay Öztürk okudu.Öztürk okuduğu basın açıklamasında,2 Temmuz 1993 Sivas Madımak Katliamı'nın 31. yılında acımız ve öfkemiz her geçen gün artarak devam ediyor. Madımak Katliamı, insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur ve zaman aşımı kararını kabul etmiyoruz. Bu bağlamda, Alevi Bektaşi Federasyonu ve bileşenleri olarak her yıl olduğu gibi bu yıl da Sivas’ta olacağız. Cumhuriyet tarihinin en barbar katliamının üzerinden 31 yıl geçti ve bu sürecin 22 yılında AKP iktidardadır. İktidarlarının ilk gününden beri de katliamcı zihniyetin lehinde taraf olmuştur. Katillerin avukatlığını yapanları milletvekili yaparak işe başlayan AKP, sonunda suçları sabit olan ve hüküm giyen katilleri de affederek serbest bırakmıştır.İnsanlığa karşı işlenmiş bir suç olan bu katliamın yapıldığı Madımak Oteli’nin utanç müzesi olması yönündeki taleplerimizin karşılanması bir yana, cezaevinde kaç kişinin tutuklu olduğuyla ilgili dahi bilgi verilmemektedir. Şu günlerde siyasette normalleşmeden bahsedilmektedir. Eğer normalleşme adına bir adım atılacaksa işe, Diyanet İşleri’nin bütçesini tamamen sıfırlayarak, okullarda zorla verilen din derslerini kaldırarak, Alevi köylerine cami yapılmasından vazgeçilerek, AİHM'in Aleviler ile ilgili verdiği kararları uygulayarak ve Madımak Oteli’ni utanç müzesi yaparak başlanmalıdır. Asimilasyonun ve inkârın suç kapsamına alındığı, her türlü nefret söyleminin yasaklandığı bir iklim yaratarak normalleşme olacaktır.Normalleşme, tek adam rejiminden vazgeçilerek tüm kimliklerin eşit olarak temsil edildiği parlamenter sisteme geçiş ile olacaktır. Alevilerin tüm itirazlarına rağmen kurulan “Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı”nın kapatılmasıyla olacaktır. Biz Aleviler, ezilenler ve ötekileştirilenler bir kez daha diyoruz ki; katliamın üzerinden 31 yıl geçmiş olmasına rağmen, bu acıyı ve öfkeyi unutmadık, unutturmayacağız. Adalet talebimizden asla vazgeçmeyeceğiz ve gerçek sorumluların yargılanması için mücadelemizi sürdüreceğiz.Bu yıl, 2 Temmuz tarihinde saat 18:00’da tüm ülkede eş zamanlı olarak demokrasi güçleri, sivil toplum örgütleri, siyasi partiler ve müsaip kurumlarla birlikte meydanlarda olacağız ve ortak basın açıklamaları düzenleyeceğiz. Bu basın açıklamaları ile hem acımızı hem de taleplerimizi bir kez daha yüksek sesle dile getireceğiz. Katliamın üzerinin örtülmesine, sorumluların cezasız kalmasına ve unutturulmasına izin vermeyeceğiz. Toplumsal barış ve adaletin tesis edilmesi için herkesi, bu acı günümüzde bizlerle birlikte olmaya, sesimize ses katmaya davet ediyoruz.Siyasal İslam’ın hayatın her alanını karanlığa boğmaya çalıştığı süreçte bizler asla karanlığa teslim olmayacağız. Anadolu’ya ışık olmaya devam edeceğiz. Alevi Bektaşi Federasyonu ve bileşenleri olarak, 2 Temmuz Sivas Madımak Katliamı'nın unutulmaması ve unutturulmaması için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi bir kez daha vurguluyoruz dedi.
Basın açıklamasının ardından Sivac Madımak'ta yaşanan olaylarda yaşamını yitirenlerin isimlerinin yazılı olduğu anı köşesine basın açıklamasına katılanlar tarafından karanfiler bırakıldı.  

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Durak Köfteci

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!