Reklamı Geç
Kırklareli
16 Temmuz, 2024, Salı
 • DOLAR
  30.71
 • EURO
  32.91
 • ALTIN
  1967.5
 • BIST
  8994
 • BTC
  49397.326$

ÖZKAN'DAN ŞİMŞEK'E SORU ÖNERGESİ

ÖZKAN'DAN ŞİMŞEK'E SORU ÖNERGESİ
Gözeli Optik
atakan

CHP Kırklareli Milletvekili ve AB Uyum Komisyon üyesi Fahri ÖZKAN Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına bir soru önergesi verdi.
Özkan verdiği soru önergesinde,
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Aşağıda belirtilen sorularımın Anayasa’nın 98, TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. Maddeleri uyarınca Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Mehmet ŞİMŞEK tarafından yanıtlanmasını arz ederim. 01.07.2024
Saygılarımla,
Fahri ÖZKAN
Kırklareli Milletvekili
AB Uyum Komisyonu Üyesi
Türkiye Bankalar Birliği risk merkezi raporuna göre ; Bireysel kredi veya kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı 2024 yılı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yükselmiş, bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı 2024 yılı Ocak-Mart döneminde 323 bin kişi iken; aynı dönem için bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı ise 275 bin kişi olmuştur.2024 yılı Ocak-Mart döneminde, bir önceki yılın aynı ayına göre bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı yüzde 40 artarak 465 bin kişi olmuş, Risk Merkezi verilerine göre, Mart 2024 itibarıyla bireysel kredi kartlarını da içeren bireysel kredilerde tasfiye olunacak alacaklar bir önceki yıl aynı döneme göre yüzde 66 artış ile 60 milyar TL olmuştur.Karşılıksız işlemi yapılan çek tutarı artmış, 2024 yılı Ocak-Nisan döneminde bankalara ibraz anında karşılıksız çıkan, 10,6 bin keşideciye ait 75 bin adet çekin toplam tutarı 43 milyar TL olmuştur.
2023 yılında protesto edilen toplam 219 bin adet senedin tutarı 19,2 milyar TL olmuş, söz konusu dönemde, senet adedi bir önceki yıla göre yüzde 25 azalırken, senet tutarı ise yüzde 59 artarak, Nisan 2024’te protesto edilen toplam 17,4 bin adet senedin parasal tutarı 2,9 milyar TL olarak açıklanmıştır.
Buna göre:
1- Türkiye bankalar Birliği Risk merkezi verilerinde, birden fazla kredisi veya kredi kartı olanlar tek kişi olarak görünmekte, bu nedenle birden fazla kredi kartı ve bireysel kredisi olanlar listede bir kişi olarak yer almaktadır. Bir kişinin birden fazla kredi kartı ve bireysel kredisi olduğu düşünüldüğünde hem kredi kartını hem de bireysel kredisini ödeyemeyenlerin sayısı son beş yıl itibari ile kaç kişidir? Bu kredilerin tutarları ne kadardır?
2- Son beş yılda, yıllar itibariyle çeşitli nedenlerle vergi borcu affedilmiş veya düşürülmüş şirket, şahıs ve kurumlar hangileridir. Son beş yıl içerisinde bu kurumlara getirilen istisna tutarı ne kadardır?
3- Son beş yılda kaç vatandaşımız kredi kartı ve bireysel kredilerini ödememeleri nedeniyle kara listeye alınmış, kaç vatandaşımız hukuki ve cezai yaptırımlara maruz kalmıştır? Son beş yıl içerisinde, yıllar itibari ile bu alacakların ne kadarı tasfiye edilmiş ne kadarı kredi garanti kuruluşlarına, hangi şartlarda devredilmiştir? Bankalar son beş yılda kredi kartı ve bireysel kredilerden ne kadar faiz geliri elde etmiştir?
4- Son beş yılda, yıllar itibariyle karşılıksız çıkan çek tutarı ne kadardır? Karşılıksız çek sayısı ne kadardır? Bu çeklerin keşidecisi kaç kişidir? Karşılıksız çek nedeniyle son beş yılda, yıllar itibariyle ceza alan kaç kişidir? Halen cezaevinde olan var mıdır? Var ise kaç kişidir?
5- 2024 yılında protesto edilen senetlerin sayısının düşmesi ancak parasal tutarlarının artması ekonomideki kötü gidişin de bir göstergesidir. Son beş yıl içerisinde yıllar itibariyle protesto edilen senet sayısı ve bu senetlerin tutarı nedir? Bu senetlerin ne kadarı küçük esnaf ve tüccarlara aittir? Bu nedenle hukuki ve cezai yaptırıma maruz kalan kişiler var mıdır? Var ise sayısı kaçtır?
6- Son beş yılda, yıllar itibariye kapanan küçük işletme ve şirket sayısı nedir? Bu kapanmalar nedeniyle yaşanan iş gücü ve ekonomik kayıplar ne kadardır? Kapanan yerlerde çalışanların sayısı kaç kişidir?
7- Son beş yıl içerisinde yıllar itibariyle, Trakya Bölgesi ve Kırklareli’nde açılan ve kapanan şirket ve küçük işletme sayıları nedir? Protestolu senet sayısı ve tutarı ne kadardır? Yine Bireysel Kredi ve kredi kartını ödeyemeyen kaç kişidir, tutarı ne kadardır.? Karşılıksız çek sayıları ve tutarları nedir? Bu nedenle kara listeye alınan, halen cezaevinde olan kaç kişidir?
8- Büyük bölümü, bir zincirin halkası olan, yaşanan ekonomik krizin getirdiği sonuçlardan dolayı dar gelirlilerin, iş yerini kapatan veya kapatmak zorunda kalan esnaf ve tüccarların oluşturduğu bu kesimin yaşadığı sıkıntıları gidermek, onları tekrar normal hayatlarına ve ticari hayata dahil etmek için bakanlık olarak herhangi bir projeniz var mıdır? Var ise nelerdir? dedi.
 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Durak Köfteci

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!