Kırklareli
13 Haziran, 2024, Perşembe
 • DOLAR
  30.71
 • EURO
  32.91
 • ALTIN
  1967.5
 • BIST
  8994
 • BTC
  49397.326$

Lüleburgaz’da gerçeği aratmayan enkaz arama kurtarma tatbikatı!

Lüleburgaz’da gerçeği aratmayan enkaz arama kurtarma tatbikatı!
Lüleburgaz Belediyesi, Trakya’da son yılların en kapsamlı enkaz arama kurtarma tatbikatına ev sahipliği yaptı.

AFAD Kırklareli koordinesinde gerçekleşen tatbikatta tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla STK’lar, enkaz alanından yaralılara kurtarmak için zamana karşı yarıştı. Tatbikatta ortaya çıkan görüntüler ise gerçeği aratmadı. 

2023 yılında hepimizi derinden yaralayan Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından 2024 yılını Afet ve Koordinasyon Yılı olarak belirleyen Lüleburgaz Belediyesi, afetlere karşı hazırlıklarını sürdürüyor. Belediye, bu doğrultuda yıkımını gerçekleştirdiği eski diş hastanesinin enkazında bölgede son yılların en kapsamlı enkaz arama kurtarma tatbikatını gerçekleştirdi. AFAD Kırklareli İl Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleştirilen tatbikata Lüleburgaz İtfaiyesi, AFAD, UMKE, STK’lar ve çok sayıda kamu kurum ve kuruluşu katıldı. Askeri birliklerin enkaz çevresinde güvenlik önlemi aldığı tatbikatta ortaya çıkan görüntüler ise gerçeği aratmadı. 

Yaralıları kurtarmak için zamana karşı yarış

Senaryo gereği enkaz altında kalan çok sayıda yaralının olduğu binaya ihbar sonucu tüm ekipler sevk edildi. İlk olarak çevresinde güvenlik önlemlerinin aldığı enkaz alanına arama kurtarma ekipleri AFAD koordinesinde görev dağılımı gerçekleştirdi. Görev dağılımın ardından ise ekipler enkazın dört bir yanına dağılarak arama kurtarma çalışmalarına başladı. Tüm ekipler kendilerine verilen görevler doğrultusunda enkaz altındaki yaralıları kurtarmak için zamana karşı yarıştı. Tatbikat enkaz alanındaki çalışmaların tamamlanmasıyla sona erdi. 

“Depremin saati yok”

Tatbikatla ilgili açıklamalarda bulunan Lüleburgaz Belediyesi Başkan Yardımcısı Ceyhun Akgöl, depremin saatinin olmadığını belirterek, “Lüleburgaz Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü , Zabıta Müdürlüğü, AFAD, UMKE ve tüm STK’larla birlikte burada bir arama kurtarma tatbikatı gerçekleştiriyoruz. Bunu gece gerçekleştiriyoruz. Çünkü depremin saati yok. Gece veya gündüz olabilir” dedi. Akgöl, depremlere karşı hazırlık konusunda tüm kamu kuruluşları tatbikatta yer aldığını belirterek, “Senaryo gereği ekipler içeri girip arama kurtarma çalışması yapıyor. Buradaki karşılaştığımız güçlükleri tespit edebilmemiz açısından çok faydalı bir tatbikat” şeklinde konuştu. 


-------GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ ----

-    Alandan genel ve detay görüntüler
-    Arama kurtarma ekiplerinden görüntüler
-    Lüleburgaz Belediye Başkan Yardımcısı Ceyhun Akgöl ile röportaj
-    Enkazın kazılması
-    Yaralılara ulaşılması
-    Yaralıların kurtarılması


 
 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!