Kırklareli
01 Ekim, 2023, Pazar
 • DOLAR
  27.38
 • EURO
  29.06
 • ALTIN
  1627.6
 • BIST
  8334.94
 • BTC
  27135.233$

KIRKLARELİ'NDEN CAN ATALAY'A ÖZGÜRLÜK ÇAĞRISI

KIRKLARELİ'NDEN CAN ATALAY'A ÖZGÜRLÜK ÇAĞRISI

Türkiye İşçi Partisi (TİP) örgütlü olduğu illerde eş zamanlı bir basın açıklaması yaparak  milletvekili seçilen ve cezaevinde olduğu için yemin edemeyen Hatay milletvekili Can Atalay'a sahip çıkarak '' CAN ATALAY'a ÖZGÜRLÜK'' talebini haykırdı.
TİP Genel Merkezinin aldığı karar gereği Kırklareli TİP il örgütü de 06.06.2023 Tarih Özgürlük parkında saat 19.00 da bir basın açıklaması yaparak  14 Mayıs'ta yapılan 28. Dönem Genel Seçimlerinde Hatay'dan milletvekili seçilmesine rağmen cezaevinden çıkarılmadığı için yemin edemeyen Avukat Can Atalay'ın serbest bırakılması  talebi ile sokağa çıktı.
 Açılış konuşmasını yapan TİP İL Başkanı Ozan Aşkın  " Bu parkın adı Özgürlük parkı.İronik bir şekilde bu parkta bugün Can Atalay ile ilgili özgürlük talebimizi haykırmak için basın açıklamasını yapıyoruz. Can Atalay'ın seçilmiş bir milletvekili olarak yasama faaliyetlerine katılmasının önündeki engellerin kaldırılmasını, T.C. Anayasası ve Avrupa İnşan Hakları Sözleşmesi ile koruma altında olan seçme ve seçilme hakkının derhal yerine getirilmesini bekliyoruz." dedi.Can Atalay, Türkiye İşçi Partisi'nin Hatay birinci bölge milletvekili adayı oldu. 14 Mayıs'ya yapılan seçimlerle Meclis'e girmeye hak kazanan Atalay, tutulduğu Silivri Cezaevi'nden henüz çıkarılmadı dedi ve  Atalay'ın serbest kalması çağrısı yaptı.
TİP adına basın açıklamasını parti üyesi Mehmet Emin Efe okudu.EFE açıklamasında.''Can Atalay neden Meclis'te yemin edip görevine başlayamadı? diye sordu.

Efe açıklamasında,"Yargıtay'da dava süreci devam ederken hukuksuzca cezaevinde tutulan Avukat Can Atalay, 14 Mayıs Milletvekilli Seçimlerinde Türkiye İşçi Partisi'nden Hatay milletvekili seçildi. Seçim sonuçlarının kesinleşmesini takiben Can Atalay, avukatları aracılığıyla milletvekili mazbatasını aldı ve geçen cuma günü Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde milletvekili olarak kaydı yapıldı. Ancak seçilmiş vekilimiz, tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi'nde esir tutulduğu için henüz milletvekili yeminini edemedi ve görevine başlayamadı. Can Atalay'ın tahliye edilmesi için avukatlarının Yargıtay'a yaptığı başvuru günlerdir yanıtsız bırakıldı ve yoldaşımız hala cezaevinde tutuluyor.Yaşanan durum her anlamda Anayasa'ya aykırıdır ve Yargıtay, Anayasa'nın emrettiği hükmü uygulamamakta ısrar etmektedir. Seçilmiş Hatay Milletvekili Can Atalay'ın tutukluluk hâlinin devamı, hukuka aykırı bir şekilde, kişi hürriyeti ve güvenliğinin engellenmesi ve aynı zamanda seçmenlerin temsil edilme haklarının ihlali anlamına gelmektedir. Çünkü Anayasa'nın 83. Maddesi'nde aynen şöyle yazmaktadır: "Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili, Meclisin kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz.”Anlamı apaçık olan Anayasa hükmü ortadayken, buradan başta Yargıtay savcıları olmak üzere yetkililere soruyoruz:-Seçilmesinin üstünden 3 hafta geçmesine rağmen Can Atalay neden hala serbest bırakılmadı?-Can Atalay neden Meclis'te yemin edip görevine başlayamadı?-Can Atalay ne zaman Hatay'a ulaşıp enkaza çevrilmiş olan şehrin imarı için yurttaşla beraber çalışmalarına başlayabilecek?-Can Atalay'ın, Hatay'ı ve tüm ülkeyi enkaz altında bırakanların suçlarını yüzlerine vurmasından mı korkuyorsunuz?-Milli iradenin yerine gelmesini engellemenin, yani milletin seçtiği vekil sanki seçilmemiş gibi davranmanın, bir suç olduğunu bilmiyor musunuz?
Bu sorularımızla, Anayasal kurumları Anayasa'ya uymaya bir kez daha davet ediyoruz. Artık bu hukuksuzluğa bir son verin! Yetkinizi aldığınız yasaları uygulayın! Can Atalay'ın seçilmiş bir milletvekili olarak yasama faaliyetlerine katılmasının önündeki engellerin kaldırılmasını, T.C. Anayasası ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile koruma altında olan seçme ve seçilme hakkının derhal yerine getirilmesini bekliyoruz.
Saraydan talimat beklediğiniz her gün, Anayasayı çiğnemeye devam ettiğiniz bir gün olarak kaydediliyor halkın defterine. Bunu unutmayın çünkü biz sizin kanun dışı, keyfi uygulamalarınızı asla unutmayacağız. Haksız, hukuksuz bir şekilde tutuklanarak özgürlüğü elinden alınan tüm arkadaşlarımız için mücadeleye devam edecek, adaleti mutlaka bu topraklara getireceğiz.Saray iktidarının hükümleriyle işleyen adaletsiz yargı düzeninin tutsak ettiği Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman ve Can Atalay'ın nezdinde tüm Gezi tutsaklarına özgürlük istiyoruz! Halkın iradesine saygı istiyoruz! Hukuka, adalete saygı istiyoruz! Hatay halkının iradesine saygı istiyoruz! Can Atalay'a özgürlük istiyoruz! dedi.

 

 

 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!