Kırklareli
13 Haziran, 2024, Perşembe
 • DOLAR
  30.71
 • EURO
  32.91
 • ALTIN
  1967.5
 • BIST
  8994
 • BTC
  49397.326$

MOR ARONYA HASATA BAŞLADI

MOR ARONYA HASATA BAŞLADI

 

BU YIL HEDEF 60 TON ARONYA TOPLAMAK

Mor Aronya, “mucize meyve” aronyanın hasadını gerçekleştiriyor. Kırklareli ve Yalova’da 220 dönüm ekili arazide 100 bin fidan ile kendi aronyalarını yetiştiren Mor Aronya, bu yıl 60 ton meyve işlemeyi hedefliyor.

Mor Aronya, %100 aronya meyvelerinden tamamen doğal içerikli, katkısız ürünler üretip tüketicileriyle buluşturuyor. Üretimde kullandığı aronyaların, tüm aşamalarını analizlerle kontrol ederek doğal ve katkısız ürünler hazırlarken aronya pazarına da yön vermeye devam ediyor.

Aynur Rona ve Songül Koç, tarımsal faaliyete pandemi öncesinde başlarken, kadın girişimci olarak kurdukları Aronya Sağlık ve Gıda şirketi ile Mor Aronya markasını hayata geçirdiler. Girişimci kız kardeşler, “Son yıllarda Türkiye'de aronyaya artan talepten mutluyuz. Ömrü 25-30 yılı bulan bir çalı bitkisi olan ve ülkemiz coğrafyasıyla çok iyi uyumlanan aronyanın 5 yaşına gelen bir fidanından ortalama 4 - 5 kg meyve alınabiliyor. Mor Aronya olarak, 3 yaş ve 4 yaş 100 bin fidanımız var ve tahmini rekolte de yüzümüzü güldürüyor. Her yıl üretim miktarımızı artırıyoruz ve bu yıl hedefimiz 60 ton aronyayı katma değerli ürün olarak işlemek.” dedi.

Hedefleri kendi tesislerini kurarak üretimde büyümek

Mor Aronya Yönetim Kurulu Başkanı Aynur Rona “Kendi arazilerimizden ve anlaşmalı olduğumuz çiftçilerden aldığımız doğal ve yüksek antioksidan oranına sahip aronyaları işleyip katma değerli ürünler haline getiriyoruz. Üretimde kullandığımız tüm aronyaları kendi bahçelerimizden elde etmeyi ve gelecek yıllar içinde 400 ton ürün hasat etmeyi hedefliyoruz. Yüzde 100 aronyadan ürettiğimiz aronya suyu, aronya konsantresi, sirkesi, tozu, kurusu, elma ile tatlandırdığımız reçeli, marmelatı ile sağlıklı gıda alanındaki ihtiyacı gözönüne alarak üretim yapıyoruz. Takviye gıda alanında üretimini tamamladığımız aronya kapsülü ve çiğnenebilir jel formu raflarda yerini aldı. Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor. Sağlık üzerinde olumlu etkileri olan çay reçete formüllerini üniversitelerdeki değerli danışmanlarımızla hazırladık ve yakında çıkartmaya hazırlanıyoruz. Hedefimiz orta vadede kendi tesisimizi kurmak. Kendi aronyalarımızın yanı sıra diğer üreticilerin de aronyalarını işlemeyi amaçlıyoruz.” dedi.

Türkiye’de aronyadan elde edilen ilk gıda takviyesi

Türkiye’de aronya meyvesini kapsül ve gummy formlu ürün haline getiren ilk marka olduklarını belirten Mor Aronya Yönetim Kurulu Başkan Vekili Songül Koç “Bilinen tüm meyveler içinde en fazla antioksidan içerdiği bilimsel çalışmalarla kanıtlanan aronya, C vitamini, PP, B, E vitamini ve yüksek miktarda antosiyanin içeriyor. Aynı zamanda potasyum, magnezyum, kalsiyum, manganez ve yüksek oranda life sahip olan aronya, anti-aging özelliğinin yanısıra bağışıklığın güçlenmesi, kalp-damar sağlığının korunması, alerjilerin gerilemesi ve bir çok otoimmün hastalık üzerinde olumlu yönde etki sağlıyor. Kanser, yaşa bağlı dejenerasyonlar, demans, alzheimer gibi kronik rahatsızlıklarda, radyasyonun olumsuz etkilerinde, ruhsal ve mental sağlık gibi bir çok konuda koruyucu özelliği bulunuyor. Türkiye’de bir ilk olarak, aronyayı çiğnenebilir jel formu ve %100 bitkisel kapsül gıda takviyesi olarak tüketicilerimize ulaştırdık” diye konuştu.

Mor Aronya Hakkında

Kırklareli ve Yalova’daki arazilerinde aronya ekimi gerçekleştiren Mor Aronya markası , aronya meyvesinin reçel, marmelat, sirke, meyve kurusu, meyve tozu, meyve suyu, konsantresi ile sağlıklı gıdalarını ,gıda takviyeleri alanında ise aronya ekstrat kapsülü, aronya çiğnenebilir jel formlu gıda takviyesi formlarında müşterilerle buluşturuyor. Mor Aronya, Polonya’da kırk yılı aşmış bir tecrübe ile organik tarım yapan Biojuice (P.P.H.U Biojuice Piotr Michalak) firmasının Türkiye’deki tek temsilcisi olarak hizmet veriyor.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!