Reklamı Geç
Kırklareli
16 Temmuz, 2024, Salı
 • DOLAR
  30.71
 • EURO
  32.91
 • ALTIN
  1967.5
 • BIST
  8994
 • BTC
  49397.326$

KIZILCIKDERE BAĞ BOZUMU ŞENLİKLERİNİN İLK GÜNÜ TAMAMLANDI

KIZILCIKDERE BAĞ BOZUMU ŞENLİKLERİNİN İLK GÜNÜ TAMAMLANDI
Gözeli Optik
atakan

3. Düzenlenen Kızılcıkdere Bağbozumu şenliklerinin ilk günü düzenlenen çeşitli etkinliklerle yapıldı.
Kırklareli Merkez ilçeye bağlı Kızılcıkdere Köy Muhtarlığı tarafından düzenlenen  "Kızılcıkdere köyü  3. Bağ Bozumu Şenlikleri" Muhtarlık binasın önünde toplanıp oynanan çeşitli oyunların ardından köy meydanından başlayan kortej  şenlik alanına kadar yürümesiyle start aldı.
Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, Kırklareli Valisi Birol Ekici bazı siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri ve yöresel giysilerle köylü kadınlar omuzlarında taşıdıkları üzüm dolu sepetler ve çömlekler ile talika eşliğinde yürüyüşe katıldı.
Davul zurna eşliğinde kortejin alana gelmesinin ardından Vali Birol Ekici ve beraberindekiler,3. düzenlenen ve aynı zamanda şenliklerin sembolü haline gelen ve  şenlik alanında bulama ve pekmez yapılan alanı ardındanda diğer standları gezip çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Şenlik tören alanında muhtar Mustafa Birkan Teke'nin açılış konuşmasının ardından Kırklareli CHP milletvekili Vecdi Gündoğdu, Kırklareli Valisi Birol Ekici nin konuşmalarının ardından Kırklareli Belediyesi Halk oyunları ekibi ve çocukların gösterileri ve köylü kadınların yöresel giysileri ile oynadıkları oyunla şenlik başlangıcı için start verilmiş oldu.
Vali Ekici, yaptığı konuşmada, Kırklareli'nin "üzüm kenti" olarak anıldığını ifade eden Ekici biz devlet olarak bu tür etkinliklere her zaman destek verdik üzüm yetiştiriciliğinin yaygınlaşması için çalıştıklarını kaydetti.Ekici, Kentte 4 bin 700 dekar alanda üzüm yetiştirildiğini ifade ederek  "Bu geleneklerimizle gerçekten gıptayla bakılan bir şehiriz. Kızılcıkdere Bağ Bozumu Şenliği'mizi de tüm dünyaya tanıtacağız. Gelecek yıl daha heyecanlı, daha katılımlı bir şenliği kutlayacağız" diye konuştu.
CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu da şenliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.
Köy muhtarı Mustafa Birkan Teke de şenliğe katılanlara teşekkür etti.
Saat 17.30 da moderatörlüğünü Necdet Göç'ün yapıtığı Ortak Akıl Derneği Başkanın Ali Çakır'ın söyleşisi ilgi ile izlendi.
Şenliğin ilk günü gece konserlerinde Grup Nefes, Ritim Şov ve Finalinde Trakyanın ve Balkanların sevilen sanatçısı Faruk Yılmaz'ın sahne almasının ardından ilk günkü etkinlik sona erdi.
 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Durak Köfteci

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!