Kırklareli
13 Haziran, 2024, Perşembe
 • DOLAR
  30.71
 • EURO
  32.91
 • ALTIN
  1967.5
 • BIST
  8994
 • BTC
  49397.326$

Göç'ten Hububat Fiyatlarına Eleştiri

Göç'ten Hububat Fiyatlarına Eleştiri

Siyasi iktidar tarafından hububat fiyatları ile ilgili yapılan sessiz sedasız açıklamaya Kırklareli Ortak Akıl Derneği Yönetim Kurulu Üyesi aynı zamanda Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD)Danışma Kurulu Üyesi Necdet GÖÇ'ten eleştiri geldi.
GÖÇ yaptığı açıklamada; Ülkemizin bir bölmünde hasat bitmiş, bir bölümünde devam etmekte bölgemizde ise hasat hazırlıklarına başlarken hububat fiyatları sessiz sedasız açıklandı. Önceki yıllarda Cumhurbaşkanı ya da en az Bakan düzeyinde fiyat açıklanırken bu yıl bir suçluluk edasıyla sessiz sedasız internet haberi ile açıklanan hububat fiyatları üreticiyi zor bir sürecin beklediğinin işaretidir. Kullandıkları kredi faizlerinin bile oynak olduğu bir süreçte 2024 yılı hububat fiyatları geçtiğimiz yıla göre bakıldığında nerdeyse yerinde saydığı görülmektedir. 
Zaten borç kıskacında olan üreticiler söz konusu fiyatlar ile nerdeyse işin içinden çıkılamayacak duruma düştüler. Özellikle küçük işletmelerin hızla tasviye olacağı, borçlarını ödeyebilmek için son çare olarak arazilerini elden çıkaracakları bu süreç tarım topraklarının el değiştirmesini hızlandıracak, tekelleşmenin önünü açacak, bu durum ülkemiz tarımı ve geleceği açısından da son derece önemlidir.  
Yaşanan enflasyon ile hiç alakası olmayan üreticileri ürün fiyatlarını değerinin çok altında belirleyerek enflasyonu düşüreceklerini zannedenler büyük bir yanılgı içerisindedirler. Bu yanılgıdan dönmek ve üreticilerin mağduriyetlerini bir nebze de olsa gidermek için eğer niyetleri varsa hala zaman vardır. Bunun için ton başına açıkladıkları destekleme miktarlarını üretici lehine düzenleyerek aynı zamanda tüketiyici de korumuş olacaklardır dedi.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!