Kırklareli
01 Ekim, 2023, Pazar
 • DOLAR
  27.38
 • EURO
  29.06
 • ALTIN
  1627.6
 • BIST
  8334.94
 • BTC
  27157.688$

TÜRKİYE 'DE KADIN CİNAYETLERİ

06 Eylül 2023, Çarşamba 16:34

Ülkemizde ve dünyada son zamanlarda artan kadına şiddet ve kadın cinayetleri artmaya başladı .Fakat kimse buna sesini çıkarmamak ta birlikte herhangi bir çözüm yolu girişimide söz konusu değil .
Artık birilerinin ''Ben ölmek, öldürülmek istemiyorum'' sözlerine kulak vermesi gerekir.Kadınların en büyük güvencesi olan İstanbul Sözleşmesinin de tekrardan gündeme getirilmesi gerektiğine inanıyorum.Yoksa biz cahil insanların hak ettiği veya ben onun cezasını öyle verdim söylemleri ile  kurban gitmeye devam edeceğiz.
Ülkemizde her yıl 200,300 kadınımız katlediliyor.Ama kadınları yasal güvence altına alan herhangi bi yasa  çıkarılmış değil.Söylemler ile  bir şeyleri erteleyerek çözüme kavuşturamazsınız.Katledilen kadınlarımızın, çocuklarımızın katilleri müebbet hapis cezasıyla cezalandırılıyor.Verilen bu cezalar onlar için ceza değil, adeta ödül oluyor.Mahkemeler tarafından verilen cezalar maalesef katledilen kadınlarımızı geri getirmiyor. Öksüz kalan çocukların yaşadıkları bu travmaları nasıl atlatacağı, psikolojilerinin nasıl etkileneceğini de bir kadın olarak düşünmek gerektiğine de dikkatinizi çekmek isterim.
Bir kadın olarak söylüyorum ki,Türkiye'de yaşanan bu kadın cinayetlerinde her kadın gibi yarın benimde başıma gelebilir.Yaşamın hiçbir alanında kendini güvende hissetmeyen her kadının başına mesela Otobüste, metroda ya da yolda yürürken başlarına bir saldırı yada tehdit gelebilir. Biz kadınlar artık ölmek istemiyoruz Türkiye'de yaşanan her olayda olduğu gibi toplumsal muhalefeti öremediğimiz için kadın cinayetlerinde de kadınlar örgütlü bir şekilde tepki koyamıyor maalesef ki sesleri yükseltemiyor.Buda kadın cinayetlerinin artmasına, bunu gerçekleştiren kadın düşmanlarına da  cesaret vermektedir.
Yaptığım bir araştırma sonucunda Türkiye kadın dernekleri federasyonu (TKDF) verilerine göre 2008/2022 yılları arasında erkekler tarafından 4086 kadın cinayeti yaşandı. 2022 yılında ise kadın cinayetlerinin sayısı ise 348 ‘den 381’e çıktı .Türkiye'de son 10 yılda 4197 kadın cinayetlere kurban gitti.Türkiye'de kadın cinayetlerinin çözümünün birinci koşulu eğitim olduğunu düşünüyorum.Aile ve toplum baskısı karşısında direnemeyen kadınlar yapılan baskılara biat etmek zorunda kalıyor.Kadın ne kadar özgürse o kadar güvencededir.Burda yasalar kadar ailelerinde oldukça önemli görevlerinin olduğunuda  yok farz edemeyiz.Daha küçük yaşta evinde veya çevresinden dolayı şiddete maruz kalan insanların yaşı büyüdükçe şiddete daha eğilimli olduğu görülmektedir.
Bizim artık '' Kadın cinayetleri '' sorununa  bir çözüm bulmamız gerekiyor, ertelenecek yarına bırakılacak bir  mesele değil bu. Kadınlarımız ölüyor...           

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Facebook Yorum