Kırklareli
01 Ekim, 2023, Pazar
 • DOLAR
  27.38
 • EURO
  29.06
 • ALTIN
  1627.6
 • BIST
  8334.94
 • BTC
  27135.233$

KIZIMA MEKTUP

07 Mayıs 2022, Cumartesi 10:55

Gözlerinin içi gülen, ışıl ışıl parlayan, tüm yüz hatlarının rengarenk, tablo misali, dans eder gibi cıvıl cıvıl; (İşten eve geldiğim bir gün, camda bekleyen böğürtlen gözlü kızımın beni gördüğü an kapıya koşarak boynuma sarılması ile kapıda göğsümüzün birbirine değdiği , nefeslerimizin birbirine karıştığı, sıcaklığımızın ortamı ısıttığı o anın güzelliğini , mutluluğunu başka hiçbir seyin veremeyeceğini anneler bilir).

Planlı yada plansız, hormonal yada sosyo- kültürel baskı dan nasıl Anne olursak olalım dünyada daha çok merkezimizde olacak başka bir durum olması mümkün değil. Yani çocuklar mutluysa annelerinki tarif edilmez, yaşanır.

Annelik: “Bir mucize ” için yaşamaktır. Üstelik kim olduğunu, kim olacağını bilmeden. Kapalı bir mücevher kutusu için yorulmak, direnmek, kendini yaşamaktan fedakarlık yapmaktır.( info@batitrakya.org)

O ilk kapalı kutunun içinde ki anlar endişe ile mutluluğun tavanıydı. Senin sağlığın için burnumu tıkayarak yediğim içtiğim gıdalardan , giydiğim giysiye, okuduğum kitaba kadar baştan sona değiştiğimi bilmeni isterim. Senin için hayallerim, önceliklerim, planlarım ideallerim de eksiksizdi. Bir fidanın sağlıklı büyümesi için o ağacın hangi tür toprak, ne kadar güneş ve su istediğini bilmek gerekir. Sağlıklı olmanla başlayan yolculuk, tutarlı yaklaşım, içten sarılış ve benimseme, candan bir bakış, yumuşacık bir sesleniş, sıcak bir dokunuş ile devam etti. Sesimdeki melodik yaklaşım benimle güvendesin, ihtiyaçlarını keyifle karşılıyorum hissini vermekti.

Sevgili çocuğum senin hedefin, heyecanın korkuların, hüznün benim yaşamımın odak noktasıydı. Sana eksi bir durumu kondurmam mümkün değilse de yaşamı öğrenmen için bazen kendi mücadelende bıraktım. Emin ol hiç kolay olmadı. Senin yerine yapıvermek üzmemek isterdim ama hayat her şeyi benim gibi sana sunmayacağını biliyordum.

Sorduğun sorulara doğru ve anlayacağın düzeyde cevap vermem gerektiğini biliyordum. Bazı İsteklerine verilen hayırlar, hayatta herkes evet demeyeceğini öğrenmen için di. Evimiz ile ilgili gündemi senle paylaştım ki aile bireyi olarak görüşlerinin alınması, yarınlara taşınacak özgüvenin, sevgi ve değerin dolayısıyla huzur ve mutluluğun alt yapısı olsun. . Biliyordum ki yapılan yanlış ta, her doğru ve güzel yaklaşım da izlerini geleceğe taşıyacaktı.

Mesela kendimin ulaşamadığı, hayalleri sana giydirmek sonradan en tartışmalı anlarımız olacağını bilemezdim. Oysa hep senin iyiliğini istediğim için di. Farklı kuşaklar olduğumuzu, senin kendine ait bir karakterin olacağını, yaşamını, mesleğini, tercihlerini yetenek ve ilgine göre seçeceğini ileride öğrenecektim. Canımın can parçası evladım Anneler de yanlış yapar : - )))

İlk okuma, aldığın ödüller, başarıların hepsi gurur vericiydi. Benim çocuğum yapar. En güzel, en akıllı, en harika, gülüşün yürüyüşün bile en di yani. (her annenin çocuğu gibi)

sınıfta 40 kişiydiniz ama hep senle ilgilense öğretmen, hep sana söz hakkı verse, kimse sana çarpmasa, arkadaşların en çok seni sevse, söyleyemediğin o cevap için üzülmesen, gayet nacizane (bencil)duygularım dı.

Senin mutlu ve başarılı olmanda ailenin temel olduğu, diğer etkenlerin de (çevre- sosyal medya vb) aile rol modeline göre şekil alacağını farkındaydım.. Çocuklar ailelerin aynasıdır. Başarıya ulaşmak için başarısızlığın olumsuz noktalarına odaklanmak yerine, durumdan ders çıkarmanın sana daha faydalı olduğunu açıklamaktan hiç sıkılmadım. Cesur olmayı, başarının değil çabanın ve emeğin önemli olduğunu öğretmek ilkem oldu.

Evde verdiğim sorumluluk, görev(yaşına gelişimine uygun) ve yönlendirme ileriki yaş döneminde iş /arkadaş ilişkilerinde sağlıklı yatırımlardı. Özgüvenli, çözümcü ve sorunlarla baş etmeyi öğrenmen, dirençli ve mücadeleci olmana olanak vermek, hem başarını hem de hedeflerinde kararlı olmanı sağlamak için di.

Çalışıyor olmam seninle geçirdiğim kaliteli zamana engel değildi. Yolculukta oynadığımız sözcük oyunları, bulmacalar sohbetlerle ne güzel anılar biriktirdik.

Can parçam bugün Anneler günü; ne sen, ne de ben birbirimizi seçme şansımız olmadı ama olsaydı da yine seni seçerdim. Benim böğürtlen gözlüm olman bana en güzel hediye.

Yol ile yoldaş olup kapıya uzun uzun bakan, göz yaşı hiç dinmeyen, gökyüzünü unutan, toprağın utandığına sarılan, sesine özlem duyan , göğsün de bedenini hissedebilen, tüm Annelerin günü kutlu olsun.

 

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Facebook Yorum