Kırklareli
02 Nisan, 2023, Pazar
 • DOLAR
  19.18
 • EURO
  20.81
 • ALTIN
  1214.6
 • BIST
  4816.97
 • BTC
  28498.501$

Hangi Parti Genel Seçime En İyi Hazırlanıyor

14 Ocak 2023, Cumartesi 13:02
Hangi Parti Genel Seçime En İyi Hazırlanıyor

Hangi Parti Genel Seçime En İyi Hazırlanıyor

 

Önümüzde ülkemizin ve çocuklarımızın geleceğini belirleyecek çok önemli bir genel seçim var.

Cumhur İttifakı (AKP, MHP, BBP), sistemin aynı şekilde devam etmesini ve iktidara sahip olmaya devam etmeyi istemekte.

Altılı Masa Bileşenleri (CHP, İyi Parti, SP, DP, DEVA ve Gelecek Partileri) ise Cumhur İttifakı yerine Millet İttifakının oluşturacağı İktidarı hedeflemekte.

Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenleri ise Cumhur İttifakından kurtulmak, çözüm odaklı olmak gerektiğini yüksek sesle dile getirmekte.

Bu ittifakların dışında kalan özellikle yeni partiler ise siyaset meydanına hatırı sayılır bir oy oranı ile girip "Ben de Varım" demek istemekte.

Ülkemiz, geçmişe nazaran çok daha seçenekli bir yapıda seçimlere girecek. Bu çok seçenekli yapı seçmende kararsızlığı arttırmakta, aynı zamanda kararsızların oranı özellikle yeni siyasi partileri teşvik etmekte. Özetle; Türkiye sonucu belirsiz zor bir seçime hazırlanmakta.

Cumhur İttifakı bileşenlerinin çalışmalarını arttırdığını; Genel Merkez ve yerel yönetimlerinin seçim odaklı kurumsal ve halkla ilişkilerini güçlendirmeye dönük gayretlerini gözlemlemekteyiz.

CHP (İstifa Edenlerin Yerine İl Başkanlarını Belirleme) ve İyi Parti (Teşkilat Yönetimlerinin Seçimi) Genel Merkezleri bu sıralar kendi iç işleriyle ilgili meseleleri biran evvel çözmeye çalışmakta aynı zamanda Altılı Masada da toplantıları yoğunlaştırarak halka daha net açıklamalar yapma uğraşında.

Diğer siyasi partiler özellikle genel başkanlarıyla sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanmaktalar. Muharrem İnce, Ümit Özdağ, Mustafa Sarıgül, Cem Uzan, Hüseyin Baş vd.' nin videoları binlerce kişi tarafından izlenmekte. Bu partilerin genel başkanlarından Ümit Özdağ' ın ve Muharrem İnce' nin videolarının diğer genel başkan ve kurucu genel başkanlara nazaran daha çok etkileşim aldığını görmekteyiz.

Halkımızın büyük bir bölümü en önemli sorunu, yaşanan ekonomik sıkıntı olarak dile getirmekte. Bu sıkıntılar sonucunda yapılan anket çalışmalarında, son yıllarda Cumhur İttifakının oy oranında gözle görülür bir düşüş olduğu görülmekte. Cumhur İttifakı bu soruna tedbir almak amacıyla 6-7 ay içinde yoğun hamleler yaptı: Asgari ücrete, emekli ve memur maaşlarına zam yapılmasını sağladı, EYT sorununa dair çözümler ortaya koydu vb. Peki bu adımlar oy oranında bir artışa sebep oldu mu? Evet: Temmuz ayında asgari ücretin 5.500 TL' ye çıkarılması, anket sonuçlarına göre Cumhur İttifakına yaklaşık %02 oy oranında artış sağladı. Bir taraftan da İktidar, yapacağı hamleler ile oy oranına etki edebileceğini kanıtlamış oldu.

Bu durumdan Muhalefet Partilerinin alması gereken ders var mıdır? Bence evet. Muhalefet Partileri, ülkenin kötü durumunun çözümünün şu anki İktidarın iyileştirme planlarıyla olamayacağını, kendi kuracakları yeni İktidarın yeni plan ve projeleriyle gerçekleşebileceğini etkili ve inandırıcı bir şekilde anlatmalıdır. Daha genel düşündüğümüzde; Muhalefet partileri, gündemi takip etmek yerine "Gündemi Yaratmak" konusunda daha etkin olmalıdır. Muhalefetin gündemi başarılı bir şekilde yarattığı durumlar da gerçekleşmiştir. Örneğin "Adalet Yürüyüşü", "Emekli Maaşlarının ve Asgari Ücretin Arttırılması Gerektiği Söylemleri" vb. Emekli maaşlarının arttırılması sonrası "Bay Kemal söyler, AKP yapar." söylemi gibi...

Peki, gündem yaratmak nasıl sürdürülebilir? Ülkenin sorunları nasıl çözülür?

Önerileri madde madde açıklayalım:

    1. Ülkenin gerçek sorunlarının önem sırasına göre belirlenmesi.

    2. Bu sorunlara gerçekçi çözümlerin bulunması.

    3. Bu çözümlerin etkili plan ve projelerinin yapılması.

    4. Bu plan ve projeleri gerçekleştirebilecek liyakatli kadroların oluşturulması.

    5. Bu plan ve projelerinin etkin bir şekilde anlatılması.

    6. Etkili bir halkla ilişkiler ile tüm yurttaşlara ulaşılması.

 

Benim düşünceme göre bu maddeleri en başarılı şekilde uygulayan partiler seçimin kazananı olacaktır. Kaybedenler ise yaptığı geri dönülmez hatalarıyla uzun süre hayıflanmaya devam edecektir.

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Facebook Yorum