Kırklareli
29 Kasım, 2023, Çarşamba
 • DOLAR
  28.92
 • EURO
  31.88
 • ALTIN
  1904.0
 • BIST
  8093.54
 • BTC
  38063.764$

KARABACAK İLE ÖZEL RÖPORTAJ

KARABACAK İLE ÖZEL RÖPORTAJ
Zafer Partisi Kırklareli İl Başkanı Cüneyt Karabacak gündemde yer alan ve çitçilerin kabusu olan ayçiçeği tarlalarındaki tırtıl istilası hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu.

Parti İl Başkanlık binasında görüştüğümüz Karabacak sorularımıza verdiği yanıtlarla gündem oldu.
SORU: Son günlerde özellikle bölgemizde yaşanan, ayçiçek tarlalarında baş gösteren tırtıl felaketi ile ilgili görüşleriniz nelerdir?
CEVAP: Yıllardır sahipsiz bırakılan, her türlü tehlikeye, çaresizliğe, faize, enflasyona, teslim edilen çiftçimiz ve köylümüz şimdide malumunuz olduğu üzere tırtıl faciasına maruz kaldı. Kırklareli Merkez, Lüleburgaz ve Vize İlçelerimizin köylerinden arayan çiftcilerimiz çaresizlik içinde. Boyu 2 metreyi bulan ayçiçek tarlalarını sırt pompalarıyla ilaçlayarak mücadele etmeye çalışıyorlar. Çiftcilerimizden gelen resim ve videolardaki durum içler acısı. İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerine başvuran çiftçilerimize Drone ile ilaçlama yapmaları tavsiye edilmektedir. Bu nasıl bir akıl tutulmasıdır. İl ve İlçe Tarım Müdürlükleri kırtasiye işlerinden başka hiçbir iş yapmamaktadır. Araziye gelen yetkili varmı diye sorduğumuz çiftçilerimiz bize acı tebessümle cevap vermektedirler. Tırtıl la dahi mücadele edemeyen, hiçbir acil önlem planı olmayan, köylüyü ve çiftçiyi sömürü olarak gören bu anlayışın artık sonu gelmiştir.
SORU: Köylümüzün ve çiftcimizin içinde bulunduğu sorunlar çok fazla. Sizin ve Partinizin çiftciye ve köylüye bakış açısı nedir?
CEVAP: Genel Başkanımız Prof Dr Ümit Özdağ bilindiği üzere partimizin Türkiye Cumhuriyeti ve Atatürk le sorunu olanların canı cehenneme diyerek yolumuzu, politikamızı, siyasetimizi çok net şekilde ifade etmişti. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ne demişse, ne yapmışsa bizimde bizim politikamızda aynısı. KÖYLÜ MİLLETİN EFENDİSİDİR, anlayışıyla kurulan, KÖY ENSTİTÜLERİ İLE desteklenen Cumhuriyetimizin bugün içinde bulunduğu durum içler acısıdır. Milletin efendisi olan köylümüz bugün sahipsiz ve çaresiz durumdadır. Arazileri, meraları, tarlaları küresel şirketlere peşkeş çekilmiş yerli tohum ve tarım bilinçli şekilde yok edilmiştir. Zafer Partisi tekrar köylümüzü milletimizin efendisi haline getirecek yerli ve milli üretim için fiyat ve alım garantisi de dahil olmak üzere devletimizin tüm imkanlarını köylü ve çiftcimizin emrine verecektir. Genel Başkanımızın yıllar önce söylediği bir söz var, 21 yy gıda yüzyılı olacak. Günümüz şartlarına baktığımızda daha 21 yy ilk çeyreğinde Genel Başkanımızın haklılığı ortaya çıkmıştır. Sadece ülkemizin değil, dünyanın içinde bulunduğu gıda krizi hepimizin malumu. Bu durumdan çıkışın tek yolu Köylümüze ve Çiftçimize gereken değer ve önemin verilmesiyle aşılacaktır.
 SORU: Kırklareli tarımının ve çiftçimizin geleceğini nasıl görüyorsunuz?
CEVAP: Sadece İlimiz genelinde çiftcimizin geleceğini konuşmak çare olmayacaktır. Son 10 yılda sadece Kırklarelinde satılan tarım arazisi miktarı inanılmaz boyutlara ulaştı. Ülkemizin verimli tarım arazileri, meraları çiftcilerimiz borç faiz sarmalı içine çekilerek adeta yağmalanıyor. İlimizde neredeyse el değiştirmeyen tarım arazisi kalmadı. Ülkemizin bütün sermayesi betona gömüldü. Geldiğimiz noktada betonun yenmeyeceğini hala anlamış olduğumuzu sanmıyorum. Mevcut İktidar ve Ana Muhalefet Partisinin Çiftçimize ve Köylümüze bakışı arasında bir fark yok. Tarım Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Dr Lütfü Şahsuvaroğlu önderliğinde geliştirdiğimiz tarım politikalarımız ve Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün dediği gibi köylümüzü tekrar milletin efendisi haline getirerek içinde bulunduğumuz kabus dolu günlerden kurtulacağınıza inancım tamdır dedi.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Kaynak: Manşet Haber


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!