Kırklareli
02 Ekim, 2023, Pazartesi
 • DOLAR
  27.45
 • EURO
  29.09
 • ALTIN
  1627.9
 • BIST
  8334.94
 • BTC
  28143.666$

"BU SATIŞ KAMU YARARINA DEĞİLDİR"

"BU SATIŞ KAMU YARARINA DEĞİLDİR"
Cumhuriyet Halk Partisi Kırklareli İl Başkanı Alaaddin Güncer, geçtiğimiz günlerde Lüleburgaz’da bulunan Pancar İşletme Şefliği’ne ait olan arazinin satışına yönelik birbasın açıklamasında bulundu.

CHP İl Başkanı Alaaddin Güncer yaptığı yazılı açıklamada,
Kırklareli, Lüleburgaz ilçemizde Şeker Fabrikaları mülkiyetinde bulunan ve kısa süre önce kapatılan Pancar İşletme Şefliği arazisi, Lüleburgaz Belediye’sinin imar planında “hizmet alanı” olarak yer almasına rağmen 2020 yılında, Özelleştirme İdaresi tarafından “beş katlı, ayrık konut nizam alanı” olarak değiştirilmiştir! Konuyla ilgili olarak Lüleburgaz Belediyesi’nin hâlihazırda açmış olduğu dava varken ve yüce yargı henüz kararını vermemişken Pancar İşletme Şefliği arazisinin 10 Ağustos 2022’de ihale ile satışı doğru değildir!
Lüleburgaz halkı başta olmak üzere Lüleburgaz Belediyesi, Lüleburgaz Emek ve Demokrasi Platformu en başından beri bu ihaleye karşı çıkmıştır. Çünkü bu alan kişisel rantın değil, halka hizmetin alanıdır. Kent çekirdeğinde bulunan söz konusu arazi için Lüleburgaz Belediyesi, sosyal belediyecilik anlayışıyla yaşlı gündüz bakımevi ve sosyal donatı alanlarının bulunduğu, halkın yararına olan bir projeyi hayata geçirmek için hazırlanıyordu. Ancak çok kısa sürede, jet bir kararla “beş katlı ayrık konut nizam alanına” dönüştürüldü! Bunun üzerine Lüleburgaz Belediyesi konuyu yüce yargıya taşıdı. Henüz yargı kararı dahi çıkmadan bu arazinin ihale yoluyla satılması kararı çıktı! Burada alınan jet kararlar, hızlı manevralar adeta baş döndürecek nitelikte! Halkın yararına olması gereken bir arazinin halka sorulmadan, belediye ile görüşülmeden hızlıca satışa çıkarılması neyin nesidir, anlaşılır gibi değil! Burada yapılan bu işlem kesinlikle kamusal değildir!
Cumhuriyet Halk Partisi olarak, genelde ve yerelde halkın çıkarına olmayan her kararın karşısındayız! Lüleburgaz’daki Pancar İşletme Şefliği’nin bir anda kapatılması ayrı bir sorun! Kapatılan işletmeye ait olan arazinin imar planının hızlıca değiştirilmesi başka bir sorun, söz konusu arazinin jet ihaleyle satışının yapılması bambaşka bir sorun!
Pancar İşletme Şefliği’ne ait arazi Lüleburgaz’ımızın çarşısına çok yakın bir noktada. Hatta çarşı içerisinde diyebileceğimiz bir konumda. Günlük hayatın içerisinde yaşlıların, çocukların, kadınların sosyal kullanım alanında olması gereken bu kıymetli arazinin satışına Lüleburgaz halkının gönlü razı değil, halkımız böyle bir satışın gerçekleşmesini istemiyor! Her zaman her yerde halkımızın yanında olduğumuz gibi bu konuda da halkımızın yanında yer alıyoruz ve bu konunun takipçisi olacağımızı kamuoyu ile paylaşmak istiyorum. Eğer ortada bir rant söz konusu ise bu rant sadece toplumun rantı olur, halkımızın yararına olur.dedi.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Kaynak: Manşet Haber


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!