Kırklareli
30 Mayıs, 2024, Perşembe
 • DOLAR
  30.71
 • EURO
  32.91
 • ALTIN
  1967.5
 • BIST
  8994
 • BTC
  49397.326$

Anayasa Mahkemesi Motorlu Taşıtlar Vergisi ek MTV'nin iptal başvurusunu reddetti!

Anayasa Mahkemesi Motorlu Taşıtlar Vergisi ek MTV'nin iptal başvurusunu reddetti!

Anayasa Mahkemesi (AYM), 6 Şubat'ta yaşanan depremler nedeniyle ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) alınmasını öngören yasal düzenlemeyi oy birliğiyle reddetti. Bu kararın ardından vatandaşlar, Ağustos ayının ödenmeyen taksidi ile Kasım ayının ikinci taksidini ödemek zorunda kalacaklar.

Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi, Kahramanmaraş merkezli depremlerin neden olduğu ekonomik kayıpları telafi etmek amacıyla getirilmişti. Ancak CHP, bu vergiye itiraz etmiş ve Anayasa Mahkemesi'ne başvurarak kararın iptalini talep etmişti.

Anayasa Mahkemesi, Kanun'un, bir defaya mahsus olmak üzere, 2023 yılı için tahakkuk ettirilen motorlu taşıtlar vergisi tutarı kadar ek motorlu taşıtlar vergisi ödenmesini düzenleyen 1. maddesinin Anayasa'ya uygun olduğuna karar verdi ve iptal istemini reddetti.

Mahkeme kararında, Kahramanmaraş depreminin ekonomik kayıplarının büyüklüğünün göz önünde bulundurulduğu ve bu nedenle ek MTV alınmasının Anayasa'ya uygun olduğu sonucuna varıldığı belirtildi.

Buna göre, Ağustos ayında ödenmeyen taksit ile Kasım ayında ödenmesi gereken ikinci taksit vatandaşlar tarafından ödenecek. İlk taksiti ödemeyenler ise faizle birlikte ödeme yapmak zorunda kalacaklar. İkinci taksitin Kasım ayında ödenmesiyle ek MTV'den toplam 30 milyar lira gelir elde edilmesi hedefleniyor.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!